Database of Arabic Orthography

Synopsis

Arabic orthographic databases contain around [200,000,000] entries cover 90% of the Arabic language, ready for applications like CLIR, NER, MT, and dictionary industry.

Statistical information provided here is based on the actual 4,000 actively used Arabic roots.

MAPSOrtho Family MembersOther databasesSoftware
Arabic Text Diacritizer Arabic Corpus Arabic Part of Speech Tagger
Arabic Noun Inflector Arabic Roots Arabic Text Parser
Arabic Text Stemmer Arabic Lemmata Geographic Names Romanizer
Arabic Verb Conjugator Loan Words English/Arabic Entity Names
Arabic Lemmatizer Loan Terms  
  Colloquial Arabic  
   

Database of Arabic Roots

A compact and highly encoded database of Arabic roots designed as a (root-feature) mapping that summarizes each root's declension/derivation features in all related classes e.g. Masdar "verbal noun", active participle, passive participle, Broken Plurals and more.

Root: Arabic rootFeature: Root inflection pattern feature code
KATS: KATS version of field "Vocalized" Kalmasoft KATSCategory: Root feature category

Please download more organized samples in TXT format from dbsamples.htm.

ID Root KATS Feature Category
0001فعلfolNMCPHSIB//1,2,3,4,5,6,7,9,13,20,30/1,2,3,4,5,6,7,9,13,20,30/1,2,3,4,5,9,13,20,30N
0002صلحSlHNMCPHSIB//1,2,3,5,6,7,9,14,24/1,2,3,5,6,7,9,14,24/1,2,3,5,9,14,24N
0003حسبHsbNMCPHSIB//0,2,4,5,7,9,17,25/0,2,4,5,7,9,17,25/0,2,4,5,9,17,25N
0004سلمslmNMCPHSIB//1,2,3,4,7,9,13,27/1,2,3,4,7,9,13,27/1,2,3,4,9,13,27N
0005حولHwlNMCPHSIB//0,1,2,4,15,25,40/0,1,2,4,15,25,40/0,1,2,4,15,25,40N
0006قطعqToNMCPHSIB//0,1,2,3,4,5,6,7,9/0,1,2,3,4,5,6,7,9/0,1,2,3,4,5,9N
0007ثبتxbtNMCPHSIB//0,1,3,4,9,19,24/0,1,3,4,9,19,24/0,1,3,4,9,19,24N
0008خرجKrjNMCPHSIB//1,2,3,5,9,19,24/1,2,3,5,9,19,24/1,2,3,5,9,19,24N
0009حكمHkmNMCPHSIB//0,1,2,3,4,5,7,9/0,1,2,3,4,5,7,9/0,1,2,3,4,5,9N
0010عرضorDNMCPHSIB//0,1,2,3,4,5,7,9/0,1,2,3,4,5,7,9/0,1,2,3,4,5,9N
0011عرفorfNMCPHSIB//0,1,4,5,7,14,31/0,1,4,5,7,14,31/0,1,4,5,14,31N
0012بصرbSrNMCPHSIB//1,2,3,4,5,9,27/1,2,3,4,5,9,27/1,2,3,4,5,9,27N
0013بطلbTlNMCPHSIB//1,3,4,27,30,34/1,3,4,27,30,34/1,3,4,27,30,34N
0014قلعqloNMCPHSIB//0,1,2,3,4,6,7,9/0,1,2,3,4,6,7,9/0,1,2,3,4,9N
0015بسطbsTNMCPHSIB//0,1,3,4,6,9,27/0,1,3,4,6,9,27/0,1,3,4,9,27N
0016بعدbodNMCPHSIB//0,2,3,5,7,9,26/0,2,3,5,7,9,26/0,2,3,5,9,26N
0017جمعjmoNMCPHSIB//0,1,2,3,7,9,25/0,1,2,3,7,9,25/0,1,2,3,9,25N
0018حضرHDrNMCPHSIB//1,2,3,4,7,9,19/1,2,3,4,7,9,19/1,2,3,4,9,19N
0019رجعrjoNMCPHSIB//1,2,3,5,7,9,19/1,2,3,5,7,9,19/1,2,3,5,9,19N
0020بلغblgNMCPHSIB//1,2,3,4,19,24/1,2,3,4,19,24/1,2,3,4,19,24N
0021ذكرckrNMCPHSIB//1,2,4,9,13,35/1,2,4,9,13,35/1,2,4,9,13,35N
0022عقبoqbNMCPHSIB//1,2,4,5,25,34/1,2,4,5,25,34/1,2,4,5,25,34N
0023قبلqblNMCPHSIB//0,1,2,3,4,5,9/0,1,2,3,4,5,9/0,1,2,3,4,5,9N
0024لطفlTfNMCPHSIB//0,1,2,3,4,5,9/0,1,2,3,4,5,9/0,1,2,3,4,5,9N
0025وضأwD'NMCPHSIB//4,18,19,27,29/4,18,19,27,29/4,18,19,27,29N
0026صنعSnoNMCPHSIB//1,2,4,7,27,28/1,2,4,7,27,28/1,2,4,27,28N
0027علوolwNMCPHSIB//3,5,7,9,28,35/3,5,7,9,28,35/3,5,9,28,35N
0028لصقlSqNMCPHSIB//0,1,2,3,4,5,7/0,1,2,3,4,5,7/0,1,2,3,4,5N
0029وصلwSlNMCPHSIB//0,1,2,3,4,5,7/0,1,2,3,4,5,7/0,1,2,3,4,5N
0030صدقSdqNMCPHSIB//1,2,3,4,5,13/1,2,3,4,5,13/1,2,3,4,5,13N
0031ضربDrbNMCPHSIB//0,1,2,3,5,25/0,1,2,3,5,25/0,1,2,3,5,25N
0032ضعفDofNMCPHSIB//1,2,3,5,9,14/1,2,3,5,9,14/1,2,3,5,9,14N
0033ظهرZhrNMCPHSIB//1,2,3,5,9,19/1,2,3,5,9,19/1,2,3,5,9,19N
0034وردwrdNMCPHSIB//1,3,4,5,9,13/1,3,4,5,9,13/1,3,4,5,9,13N
0035شغل$glNMCPHSIB//0,1,2,3,5,6,7/0,1,2,3,5,6,7/0,1,2,3,5N
0036عدلodlNMCPHSIB//0,1,2,5,6,7,9/0,1,2,5,6,7,9/0,1,2,5,9N
0037عصرoSrNMCPHSIB//0,1,2,3,6,7,9/0,1,2,3,6,7,9/0,1,2,3,9N
0038فتحftHNMCPHSIB//0,1,2,4,6,7,9/0,1,2,4,6,7,9/0,1,2,4,9N
0039ألف'lfNMCPHSIB//1,2,3,5,7,22/1,2,3,5,7,22/1,2,3,5,22N
0040أمر'mrNMCPHSIB//0,2,5,7,9,40/0,2,5,7,9,40/0,2,5,9,40N
0041طلعTloNMCPHSIB//2,3,4,7,9,18/2,3,4,7,9,18/2,3,4,9,18N
0042فكرfkrNMCPHSIB//1,2,4,5,7,13/1,2,4,5,7,13/1,2,4,5,13N
0043لبسlbsNMCPHSIB//1,2,3,4,7,13/1,2,3,4,7,13/1,2,3,4,13N
0044مثلmxlNMCPHSIB//1,2,4,5,7,13/1,2,4,5,7,13/1,2,4,5,13N
0045مددmddNMCPHSIB//0,1,3,4,7,15/0,1,3,4,7,15/0,1,3,4,15N
0046نموnmwNMCPHSIB//0,3,5,7,9,35/0,3,5,7,9,35/0,3,5,9,35N
0047بدلbdlNMCPHSIB//1,2,3,4,5,9/1,2,3,4,5,9/1,2,3,4,5,9N
0048دبرdbrNMCPHSIB//1,2,3,4,5,9/1,2,3,4,5,9/1,2,3,4,5,9N
0049شيع$yoNMCPHSIB//1,2,4,19,40/1,2,4,19,40/1,2,4,19,40N
0050طهرThrNMCPHSIB//1,3,4,14,19/1,3,4,14,19/1,3,4,14,19N
Total roots: 7,500.


Database of Arabic Lemmata

Root: Arabic rootLemma: Arabic canonical form
KATS: KATS version of field "Vocalized" Kalmasoft KATSPOS: Sub-part of speech

Total: 250,000; please download more organized samples in TXT format from dbsamples.htm.

ID Root Lemma KATS POS Subcat Gloss
00001ءلفأُلْفَة!ul&fa:NM••••MAS
00002ءلفإِيْلَافEiy&laAfNM•••4MAS
00003ءلفاِئْتِلَافAie&tilaAfNM•••8MAS
00004ءلفتآلُفt|lufNM•••6MAS
00005ءلفتَأْلِيفta!&liyfNM•••2MAS
00006ءلفمُؤَالَفَةmuOaAlafa:NM•••3MAS
00007ءمرأَمْر!am&rNM•••1MAS
00008ءمرإِيْمَارَةEiy&maAra:NM••••MAS
00009ءمراِئْتِمَارAie&timaArNM•••8MAS
00010ءمراِسْتِئْمَارAis&tie&maArNM•••AMAS
00011ءمرتآمُرt|murNM•••6MAS
00012ءمرمُؤَامَرَةmuOaAmara:NM•••3MAS
00013حكمإِحْكَامEiH&kaAmNM•••4MAS
00014حكماِحْتِكَامAiH&tikaAmNM•••8MAS
00015حكماِسْتِحْكَامAis&tiH&kaAmNM•••AMAS
00016حكمتَحَاكُمtaHaAkumNM•••6MAS
00017حكمتَحَكُّمtaHak~umNM•••5MAS
00018حكمتَحْكِيمtaH&kiymNM•••2MAS
00019حكمحُكْمHuk&mNM•••1MAS
00020حكممُحَاكَمَةmuHaAkama:NM•••3MAS
00021حولإِحَالَةEiHaAla:NM••••MAS
00022حولتَحَوُّلtaHaw~ulNM•••5MAS
00023حولتَحْوِيلtaH&wiylNM•••2MAS
00024حولحَوَلHawalNM•••1MAS
00025حولحَوْلHaw&lNM•••1MAS
00026حولحِيَالHiyaAlNM••••MAS
00027حولمُحَاوَلَةmuHaAwala:NM•••3MAS
00028شيعإِشَاعَةEi$aAoa:NM••••MAS
00029شيعتَشَيُّعta$ay~uoNM•••5MAS
00030شيعتَشْيِيعta$&yiyoNM•••2MAS
00031شيعشِيُوع$iyuwoNM••••MAS
00032شيعمُشَايَعَةmu$aAyaoa:NM•••3MAS
00033علوإِعْلَاءEio&laA'NM•••4MAS
00034علواِسْتِعْلَاءAis&tio&laA'NM•••AMAS
00035علواِعْتِلَاءAio&tilaA'NM•••8MAS
00036علوتَعَالِيtaoaAliyNM•••6MAS
00037علوتَعَالِيtaoaAliyNM•••6MAS
00038علوتَعْلِيَةtao&liya:NM••••MAS
00039علوعِلَاوَةoilaAwa:NM••••MAS
00040مددإِمْدَادEim&daAdNM•••4MAS
00041مدداِمْتِدَادAim&tidaAdNM•••8MAS
00042مددتَمَدُّدtamad~udNM•••5MAS
00043مددتَمْدِيدtam&diydNM•••2MAS
00044مددمَدَدmadadNM•••1MAS
00045مددمَدّmad~NM•••1MAS
00046نموإِنْمَاءEin&maA'NM•••4MAS
00047نمواِسْتِنْمَاءAis&tin&maA'NM•••AMAS
00048نمواِنْتِمَاءAin&timaA'NM•••8MAS
00049نموتَنَامِيtanaAmINM•••6MAS
00050نموتَنَامِيtanaAmINM•••6MAS
00051نموتَنْمِيَةtan&miya:NM••••MAS
00052نمونَمْوnam&wNM•••1MAS
00053وردإِيْرَادEiy&raAdNM•••4MAS
00054ورداِسْتِيْرَادAis&tiy&raAdNM•••AMAS
00055وردتَوَارُدtawaArudNM•••6MAS
00056وردتَوَرُّدtawar~udNM•••5MAS
00057وردتَوْرِيدtaw&riydNM•••2MAS
00058وردوِرْدwir&dNM•••1MAS
00059وصلإِيْصَالEiy&SaAlNM•••4MAS
00060وصلاِتِّصَالAit~iSaAlNM•••8MAS
00061وصلتَوَاصُلtawaASulNM•••6MAS
00062وصلتَوَصُّلtawaS~ulNM•••5MAS
00063وصلتَوْصِيلtaw&SiylNM•••2MAS
00064وصلمُوَاصَلَةmuwaASala:NM•••3MAS
00065وصلوَصْلwaS&lNM•••1MAS


Database of Arabic Verbal Nouns (Masdar)

Root: Arabic rootMasdar: Arabic verbal noun
KATS: KATS version of field "Vocalized" Kalmasoft KATSPOS: Sub-part of speech

Total: 25,000; please download more organized samples in TXT format from dbsamples.htm.

ID Root Masdar KATS POS Subcat Gloss
00001ءلفأُلْفَةً!ul&fa:NNMAI••MAS-ACC-NDF
00002ءلفأُلْفَةٌ!ul&fa:UNMNI••MAS-NOM-NDF
00003ءلفإِيْلَافًاEiy&laAfNANMAI•4MAS-ACC-NDF
00004ءلفإِيْلَافٌEiy&laAfUNMNI•4MAS-NOM-NDF
00005ءلفاِئْتِلَافًاAie&tilaAfNANMAI•8MAS-ACC-NDF
00006ءلفاِئْتِلَافٌAie&tilaAfUNMNI•8MAS-NOM-NDF
00007ءلفتآلُفًاt|lufNANMAI•6MAS-ACC-NDF
00008ءلفتآلُفٌt|lufUNMNI•6MAS-NOM-NDF
00009ءلفتَأْلِيفًاta!&liyfNANMAI•2MAS-ACC-NDF
00010ءلفتَأْلِيفٌta!&liyfUNMNI•2MAS-NOM-NDF
00011ءلفمُؤَالَفَةًmuOaAlafa:NNMAI•3MAS-ACC-NDF
00012ءلفمُؤَالَفَةٌmuOaAlafa:UNMNI•3MAS-NOM-NDF
00013ءمرأَمْرًا!am&rNANMAI•1MAS-ACC-NDF
00014ءمرأَمْرٌ!am&rUNMNI•1MAS-NOM-NDF
00015ءمرإِيْمَارَةًEiy&maAra:NNMAI••MAS-ACC-NDF
00016ءمرإِيْمَارَةٌEiy&maAra:UNMNI••MAS-NOM-NDF
00017ءمراِئْتِمَارًاAie&timaArNANMAI•8MAS-ACC-NDF
00018ءمراِئْتِمَارٌAie&timaArUNMNI•8MAS-NOM-NDF
00019ءمراِسْتِئْمَارًاAis&tie&maArNANMAI•AMAS-ACC-NDF
00020ءمراِسْتِئْمَارٌAis&tie&maArUNMNI•AMAS-NOM-NDF
00021ءمرتآمُرًاt|murNANMAI•6MAS-ACC-NDF
00022ءمرتآمُرٌt|murUNMNI•6MAS-NOM-NDF
00023ءمرمُؤَامَرَةًmuOaAmara:NNMAI•3MAS-ACC-NDF
00024ءمرمُؤَامَرَةٌmuOaAmara:UNMNI•3MAS-NOM-NDF
00025حكمإِحْكَامًاEiH&kaAmNANMAI•4MAS-ACC-NDF
00026حكمإِحْكَامٌEiH&kaAmUNMNI•4MAS-NOM-NDF
00027حكماِحْتِكَامًاAiH&tikaAmNANMAI•8MAS-ACC-NDF
00028حكماِحْتِكَامٌAiH&tikaAmUNMNI•8MAS-NOM-NDF
00029حكماِسْتِحْكَامًاAis&tiH&kaAmNANMAI•AMAS-ACC-NDF
00030حكماِسْتِحْكَامٌAis&tiH&kaAmUNMNI•AMAS-NOM-NDF
00031حكمتَحَاكُمًاtaHaAkumNANMAI•6MAS-ACC-NDF
00032حكمتَحَاكُمٌtaHaAkumUNMNI•6MAS-NOM-NDF
00033حكمتَحَكُّمًاtaHak~umNANMAI•5MAS-ACC-NDF
00034حكمتَحَكُّمٌtaHak~umUNMNI•5MAS-NOM-NDF
00035حكمتَحْكِيمًاtaH&kiymNANMAI•2MAS-ACC-NDF
00036حكمتَحْكِيمٌtaH&kiymUNMNI•2MAS-NOM-NDF
00037حكمحُكْمًاHuk&mNANMAI•1MAS-ACC-NDF
00038حكمحُكْمٌHuk&mUNMNI•1MAS-NOM-NDF
00039حكممُحَاكَمَةًmuHaAkama:NNMAI•3MAS-ACC-NDF
00040حكممُحَاكَمَةٌmuHaAkama:UNMNI•3MAS-NOM-NDF
00041حولإِحَالَةًEiHaAla:NNMAI••MAS-ACC-NDF
00042حولإِحَالَةٌEiHaAla:UNMNI••MAS-NOM-NDF
00043حولتَحَوُّلًاtaHaw~ulNANMAI•5MAS-ACC-NDF
00044حولتَحَوُّلٌtaHaw~ulUNMNI•5MAS-NOM-NDF
00045حولتَحْوِيلًاtaH&wiylNANMAI•2MAS-ACC-NDF
00046حولتَحْوِيلٌtaH&wiylUNMNI•2MAS-NOM-NDF
00047حولحَوَلًاHawalNANMAI•1MAS-ACC-NDF
00048حولحَوَلٌHawalUNMNI•1MAS-NOM-NDF
00049حولحَوْلًاHaw&lNANMAI•1MAS-ACC-NDF
00050حولحَوْلٌHaw&lUNMNI•1MAS-NOM-NDF
00051حولحِيَالًاHiyaAlNANMAI••MAS-ACC-NDF
00052حولحِيَالٌHiyaAlUNMNI••MAS-NOM-NDF
00053حولمُحَاوَلَةًmuHaAwala:NNMAI•3MAS-ACC-NDF
00054حولمُحَاوَلَةٌmuHaAwala:UNMNI•3MAS-NOM-NDF
00055شيعإِشَاعَةًEi$aAoa:NNMAI••MAS-ACC-NDF
00056شيعإِشَاعَةٌEi$aAoa:UNMNI••MAS-NOM-NDF
00057شيعتَشَيُّعًاta$ay~uoNANMAI•5MAS-ACC-NDF
00058شيعتَشَيُّعٌta$ay~uoUNMNI•5MAS-NOM-NDF
00059شيعتَشْيِيعًاta$&yiyoNANMAI•2MAS-ACC-NDF
00060شيعتَشْيِيعٌta$&yiyoUNMNI•2MAS-NOM-NDF
00061شيعشِيُوعًا$iyuwoNANMAI••MAS-ACC-NDF
00062شيعشِيُوعٌ$iyuwoUNMNI••MAS-NOM-NDF
00063شيعمُشَايَعَةًmu$aAyaoa:NNMAI•3MAS-ACC-NDF
00064شيعمُشَايَعَةٌmu$aAyaoa:UNMNI•3MAS-NOM-NDF
00065علوإِعْلَاءًاEio&laA'NANMAI•4MAS-ACC-NDF
00066علوإِعْلَاءٌEio&laA'UNMNI•4MAS-NOM-NDF
00067علواِسْتِعْلَاءًاAis&tio&laA'NANMAI•AMAS-ACC-NDF
00068علواِسْتِعْلَاءٌAis&tio&laA'UNMNI•AMAS-NOM-NDF
00069علواِعْتِلَاءًاAio&tilaA'NANMAI•8MAS-ACC-NDF
00070علواِعْتِلَاءٌAio&tilaA'UNMNI•8MAS-NOM-NDF
00071علوتَعَالٍtaoaAlINMNI•6MAS-NOM-NDF
00072علوتَعَالِيًاtaoaAliyNANMAI•6MAS-ACC-NDF
00073علوتَعْلِيَةًtao&liya:NNMAI••MAS-ACC-NDF
00074علوتَعْلِيَةٌtao&liya:UNMNI••MAS-NOM-NDF
00075علوعِلَاوَةًoilaAwa:NNMAI••MAS-ACC-NDF
00076علوعِلَاوَةٌoilaAwa:UNMNI••MAS-NOM-NDF
00077مددإِمْدَادًاEim&daAdNANMAI•4MAS-ACC-NDF
00078مددإِمْدَادٌEim&daAdUNMNI•4MAS-NOM-NDF
00079مدداِمْتِدَادًاAim&tidaAdNANMAI•8MAS-ACC-NDF
00080مدداِمْتِدَادٌAim&tidaAdUNMNI•8MAS-NOM-NDF
00081مددتَمَدُّدًاtamad~udNANMAI•5MAS-ACC-NDF
00082مددتَمَدُّدٌtamad~udUNMNI•5MAS-NOM-NDF
00083مددتَمْدِيدًاtam&diydNANMAI•2MAS-ACC-NDF
00084مددتَمْدِيدٌtam&diydUNMNI•2MAS-NOM-NDF
00085مددمَدَدًاmadadNANMAI•1MAS-ACC-NDF
00086مددمَدَدٌmadadUNMNI•1MAS-NOM-NDF
00087مددمَدًّاmad~NANMAI•1MAS-ACC-NDF
00088مددمَدٌّmad~UNMNI•1MAS-NOM-NDF
00089نموإِنْمَاءًاEin&maA'NANMAI•4MAS-ACC-NDF
00090نموإِنْمَاءٌEin&maA'UNMNI•4MAS-NOM-NDF
00091نمواِسْتِنْمَاءًاAis&tin&maA'NANMAI•AMAS-ACC-NDF
00092نمواِسْتِنْمَاءٌAis&tin&maA'UNMNI•AMAS-NOM-NDF
00093نمواِنْتِمَاءًاAin&timaA'NANMAI•8MAS-ACC-NDF
00094نمواِنْتِمَاءٌAin&timaA'UNMNI•8MAS-NOM-NDF
00095نموتَنَامٍtanaAmINMNI•6MAS-NOM-NDF
00096نموتَنَامِيًاtanaAmiyNANMAI•6MAS-ACC-NDF
00097نموتَنْمِيَةًtan&miya:NNMAI••MAS-ACC-NDF
00098نموتَنْمِيَةٌtan&miya:UNMNI••MAS-NOM-NDF
00099نمونَمْوًاnam&wNANMAI•1MAS-ACC-NDF
00100نمونَمْوٌnam&wUNMNI•1MAS-NOM-NDF
00101وردإِيْرَادًاEiy&raAdNANMAI•4MAS-ACC-NDF
00102وردإِيْرَادٌEiy&raAdUNMNI•4MAS-NOM-NDF
00103ورداِسْتِيْرَادًاAis&tiy&raAdNANMAI•AMAS-ACC-NDF
00104ورداِسْتِيْرَادٌAis&tiy&raAdUNMNI•AMAS-NOM-NDF
00105وردتَوَارُدًاtawaArudNANMAI•6MAS-ACC-NDF
00106وردتَوَارُدٌtawaArudUNMNI•6MAS-NOM-NDF
00107وردتَوَرُّدًاtawar~udNANMAI•5MAS-ACC-NDF
00108وردتَوَرُّدٌtawar~udUNMNI•5MAS-NOM-NDF
00109وردتَوْرِيدًاtaw&riydNANMAI•2MAS-ACC-NDF
00110وردتَوْرِيدٌtaw&riydUNMNI•2MAS-NOM-NDF
00111وردوِرْدًاwir&dNANMAI•1MAS-ACC-NDF
00112وردوِرْدٌwir&dUNMNI•1MAS-NOM-NDF
00113وصلإِيْصَالًاEiy&SaAlNANMAI•4MAS-ACC-NDF
00114وصلإِيْصَالٌEiy&SaAlUNMNI•4MAS-NOM-NDF
00115وصلاِتِّصَالًاAit~iSaAlNANMAI•8MAS-ACC-NDF
00116وصلاِتِّصَالٌAit~iSaAlUNMNI•8MAS-NOM-NDF
00117وصلتَوَاصُلًاtawaASulNANMAI•6MAS-ACC-NDF
00118وصلتَوَاصُلٌtawaASulUNMNI•6MAS-NOM-NDF
00119وصلتَوَصُّلًاtawaS~ulNANMAI•5MAS-ACC-NDF
00120وصلتَوَصُّلٌtawaS~ulUNMNI•5MAS-NOM-NDF
00121وصلتَوْصِيلًاtaw&SiylNANMAI•2MAS-ACC-NDF
00122وصلتَوْصِيلٌtaw&SiylUNMNI•2MAS-NOM-NDF
00123وصلمُوَاصَلَةًmuwaASala:NNMAI•3MAS-ACC-NDF
00124وصلمُوَاصَلَةٌmuwaASala:UNMNI•3MAS-NOM-NDF
00125وصلوَصْلًاwaS&lNANMAI•1MAS-ACC-NDF
00126وصلوَصْلٌwaS&lUNMNI•1MAS-NOM-NDF


Database of Arabic Full-form Verbs

Full-form Arabic Verbs is a part of the Arabic Morphological Lexicon Aramolex separated here.

Lemma: Verb canonical formArguments: Person/Number/Gender combination
Verb: Vocalized Arabic verbPOS: Sub-part of speech
KATS: KATS version of field "Vocalized" Kalmasoft KATSGloss: Part of speech gloss

Total: 15M; please download more organized samples in TXT format from dbsamples.htm.

ID Category Lemma Verb KATS Arguments POS Gloss
0001Vعَرَضَتَعْرِضُهُtao&riDuhu2SM3SMVIIAImperfective-Indicative-Active
0002Vعَرَضَتَعْرِضُهَاtao&riDuhaA2SM3SFVIIAImperfective-Indicative-Active
0003Vعَرَضَتَعْرِضُهُمْtao&riDuhum&2SM3PMVIIAImperfective-Indicative-Active
0004Vعَرَضَتَعْرِضُهُنَّtao&riDuhun~a2SM3PFVIIAImperfective-Indicative-Active
0005Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضُهُtas&tao&riDuhu2SM3SMVIIAImperfective-Indicative-Active
0006Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضُهَاtas&tao&riDuhaA2SM3SFVIIAImperfective-Indicative-Active
0007Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضُهُمْtas&tao&riDuhum&2SM3PMVIIAImperfective-Indicative-Active
0008Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضُهُنَّtas&tao&riDuhun~a2SM3PFVIIAImperfective-Indicative-Active
0009Vعَرَضَتَعْرِضَهُtao&riDahu2SM3SMVISAImperfective-Subjunctive-Active
0010Vعَرَضَتَعْرِضَهَاtao&riDahaA2SM3SFVISAImperfective-Subjunctive-Active
0011Vعَرَضَتَعْرِضَهُمْtao&riDahum&2SM3PMVISAImperfective-Subjunctive-Active
0012Vعَرَضَتَعْرِضَهُنَّtao&riDahun~a2SM3PFVISAImperfective-Subjunctive-Active
0013Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضَهُtas&tao&riDahu2SM3SMVISAImperfective-Subjunctive-Active
0014Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضَهَاtas&tao&riDahaA2SM3SFVISAImperfective-Subjunctive-Active
0015Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضَهُمْtas&tao&riDahum&2SM3PMVISAImperfective-Subjunctive-Active
0016Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضَهُنَّtas&tao&riDahun~a2SM3PFVISAImperfective-Subjunctive-Active
0017Vعَرَضَتَعْرِضْهُtao&riD&hu2SM3SMVIJAImperfective-Jussive-Active
0018Vعَرَضَتَعْرِضْهَاtao&riD&haA2SM3SFVIJAImperfective-Jussive-Active
0019Vعَرَضَتَعْرِضْهُمْtao&riD&hum&2SM3PMVIJAImperfective-Jussive-Active
0020Vعَرَضَتَعْرِضْهُنَّtao&riD&hun~a2SM3PFVIJAImperfective-Jussive-Active
0021Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضْهُtas&tao&riD&hu2SM3SMVIJAImperfective-Jussive-Active
0022Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضْهَاtas&tao&riD&haA2SM3SFVIJAImperfective-Jussive-Active
0023Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضْهُمْtas&tao&riD&hum&2SM3PMVIJAImperfective-Jussive-Active
0024Vاِسْتَعْرَضَتَسْتَعْرِضْهُنَّtas&tao&riD&hun~a2SM3PFVIJAImperfective-Jussive-Active
0025VعَرَضَعَرَضْتَهُoaraD&tahu2SM3SMVPIAPerfective-Indicative-Active
0026VعَرَضَعَرَضْتَهَاoaraD&tahaA2SM3SFVPIAPerfective-Indicative-Active
0027VعَرَضَعَرَضْتَهُمْoaraD&tahum&2SM3PMVPIAPerfective-Indicative-Active
0028VعَرَضَعَرَضْتَهُنَّoaraD&tahun~a2SM3PFVPIAPerfective-Indicative-Active
0029VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهُAis&tao&raD&tahu2SM3SMVPIAPerfective-Indicative-Active
0030VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهَاAis&tao&raD&tahaA2SM3SFVPIAPerfective-Indicative-Active
0031VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهُمْAis&tao&raD&tahum&2SM3PMVPIAPerfective-Indicative-Active
0032VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهُنَّAis&tao&raD&tahun~a2SM3PFVPIAPerfective-Indicative-Active
0033VعَرَضَعَرَضْتَهُoaraD&tahu2SM3SMVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0034VعَرَضَعَرَضْتَهَاoaraD&tahaA2SM3SFVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0035VعَرَضَعَرَضْتَهُمْoaraD&tahum&2SM3PMVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0036VعَرَضَعَرَضْتَهُنَّoaraD&tahun~a2SM3PFVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0037VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهُAis&tao&raD&tahu2SM3SMVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0038VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهَاAis&tao&raD&tahaA2SM3SFVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0039VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهُمْAis&tao&raD&tahum&2SM3PMVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0040VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهُنَّAis&tao&raD&tahun~a2SM3PFVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0041VعَرَضَعَرَضْتَهُoaraD&tahu2SM3SMVPJAPerfective-Jussive-Active
0042VعَرَضَعَرَضْتَهَاoaraD&tahaA2SM3SFVPJAPerfective-Jussive-Active
0043VعَرَضَعَرَضْتَهُمْoaraD&tahum&2SM3PMVPJAPerfective-Jussive-Active
0044VعَرَضَعَرَضْتَهُنَّoaraD&tahun~a2SM3PFVPJAPerfective-Jussive-Active
0045VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهُAis&tao&raD&tahu2SM3SMVPJAPerfective-Jussive-Active
0046VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهَاAis&tao&raD&tahaA2SM3SFVPJAPerfective-Jussive-Active
0047VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهُمْAis&tao&raD&tahum&2SM3PMVPJAPerfective-Jussive-Active
0048VاِسْتَعْرَضَاِسْتَعْرَضْتَهُنَّAis&tao&raD&tahun~a2SM3PFVPJAPerfective-Jussive-Active
0049Vعَرَضَيُعْرَضُyuo&raDu•••3SMVIIPImperfective-Indicative-Passive
0050Vعَرَضَتُعْرَضُtuo&raDu•••3SFVIIPImperfective-Indicative-Passive
0051Vعَرَضَيُعْرَضُونَyuo&raDuwna•••3PMVIIPImperfective-Indicative-Passive
0052Vعَرَضَيُعْرَضْنَyuo&raD&na•••3PFVIIPImperfective-Indicative-Passive
0053Vاِسْتَعْرَضَيُسْتَعْرَضُyus&tao&raDu•••3SMVIIPImperfective-Indicative-Passive
0054Vاِسْتَعْرَضَتُسْتَعْرَضُtus&tao&raDu•••3SFVIIPImperfective-Indicative-Passive
0055Vاِسْتَعْرَضَيُسْتَعْرَضُونَyus&tao&raDuwna•••3PMVIIPImperfective-Indicative-Passive
0056Vاِسْتَعْرَضَيُسْتَعْرَضْنَyus&tao&raD&na•••3PFVIIPImperfective-Indicative-Passive
0057Vعَرَضَيُعْرَضَyuo&raDa•••3SMVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0058Vعَرَضَتُعْرَضَtuo&raDa•••3SFVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0059Vعَرَضَيُعْرَضُواyuo&raDuwA•••3PMVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0060Vعَرَضَيُعْرَضْنَyuo&raD&na•••3PFVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0061Vاِسْتَعْرَضَيُسْتَعْرَضَyus&tao&raDa•••3SMVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0062Vاِسْتَعْرَضَتُسْتَعْرَضَtus&tao&raDa•••3SFVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0063Vاِسْتَعْرَضَيُسْتَعْرَضُواyus&tao&raDuwA•••3PMVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0064Vاِسْتَعْرَضَيُسْتَعْرَضْنَyus&tao&raD&na•••3PFVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0065Vعَرَضَيُعْرَضْyuo&raD&•••3SMVIJPImperfective-Jussive-Passive
0066Vعَرَضَتُعْرَضْtuo&raD&•••3SFVIJPImperfective-Jussive-Passive
0067Vعَرَضَيُعْرَضُواyuo&raDuwA•••3PMVIJPImperfective-Jussive-Passive
0068Vعَرَضَيُعْرَضْنَyuo&raD&na•••3PFVIJPImperfective-Jussive-Passive
0069Vاِسْتَعْرَضَيُسْتَعْرَضْyus&tao&raD&•••3SMVIJPImperfective-Jussive-Passive
0070Vاِسْتَعْرَضَتُسْتَعْرَضْtus&tao&raD&•••3SFVIJPImperfective-Jussive-Passive
0071Vاِسْتَعْرَضَيُسْتَعْرَضُواyus&tao&raDuwA•••3PMVIJPImperfective-Jussive-Passive
0072Vاِسْتَعْرَضَيُسْتَعْرَضْنَyus&tao&raD&na•••3PFVIJPImperfective-Jussive-Passive
0073VعَرَضَعُرِضَouriDa•••3SMVPIPPerfective-Indicative-Passive
0074VعَرَضَعُرِضَتْouriDat&•••3SFVPIPPerfective-Indicative-Passive
0075VعَرَضَعُرِضُواouriDuwA•••3PMVPIPPerfective-Indicative-Passive
0076VعَرَضَعُرِضْنَouriD&na•••3PFVPIPPerfective-Indicative-Passive
0077VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضَAus&tuo&riDa•••3SMVPIPPerfective-Indicative-Passive
0078VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضَتْAus&tuo&riDat&•••3SFVPIPPerfective-Indicative-Passive
0079VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضُواAus&tuo&riDuwA•••3PMVPIPPerfective-Indicative-Passive
0080VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضْنَAus&tuo&riD&na•••3PFVPIPPerfective-Indicative-Passive
0081VعَرَضَعُرِضَouriDa•••3SMVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0082VعَرَضَعُرِضَتْouriDat&•••3SFVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0083VعَرَضَعُرِضُواouriDuwA•••3PMVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0084VعَرَضَعُرِضْنَouriD&na•••3PFVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0085VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضَAus&tuo&riDa•••3SMVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0086VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضَتْAus&tuo&riDat&•••3SFVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0087VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضُواAus&tuo&riDuwA•••3PMVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0088VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضْنَAus&tuo&riD&na•••3PFVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0089VعَرَضَعُرِضْouriD&•••3SMVPJPPerfective-Jussive-Passive
0090VعَرَضَعُرِضَتْouriDat&•••3SFVPJPPerfective-Jussive-Passive
0091VعَرَضَعُرِضُواouriDuwA•••3PMVPJPPerfective-Jussive-Passive
0092VعَرَضَعُرِضْنَouriD&na•••3PFVPJPPerfective-Jussive-Passive
0093VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضْAus&tuo&riD&•••3SMVPJPPerfective-Jussive-Passive
0094VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضَتْAus&tuo&riDat&•••3SFVPJPPerfective-Jussive-Passive
0095VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضُواAus&tuo&riDuwA•••3PMVPJPPerfective-Jussive-Passive
0096VاِسْتَعْرَضَاُسْتُعْرِضْنَAus&tuo&riD&na•••3PFVPJPPerfective-Jussive-Passive
0097Vوَعَدَتَعِدُهُtaoiduhu2SM3SMVIIAImperfective-Indicative-Active
0098VوَعَدَتَعِدُهَاtaoiduhaA2SM3SFVIIAImperfective-Indicative-Active
0099Vوَعَدَتَعِدُهُمْtaoiduhum&2SM3PMVIIAImperfective-Indicative-Active
0100Vوَعَدَتَعِدُهُنَّtaoiduhun~a2SM3PFVIIAImperfective-Indicative-Active
0101Vوَعَدَتَعِدَهُtaoidahu2SM3SMVISAImperfective-Subjunctive-Active
0102VوَعَدَتَعِدَهَاtaoidahaA2SM3SFVISAImperfective-Subjunctive-Active
0103Vوَعَدَتَعِدَهُمْtaoidahum&2SM3PMVISAImperfective-Subjunctive-Active
0104Vوَعَدَتَعِدَهُنَّtaoidahun~a2SM3PFVISAImperfective-Subjunctive-Active
0105Vوَعَدَتَعِدْهُtaoid&hu2SM3SMVIJAImperfective-Jussive-Active
0106Vوَعَدَتَعِدْهَاtaoid&haA2SM3SFVIJAImperfective-Jussive-Active
0107Vوَعَدَتَعِدْهُمْtaoid&hum&2SM3PMVIJAImperfective-Jussive-Active
0108Vوَعَدَتَعِدْهُنَّtaoid&hun~a2SM3PFVIJAImperfective-Jussive-Active
0109Vوَعَدَعِدْهُoid&hu2SM3SMV•M•Imperative
0110Vوَعَدَعِدْهَاoid&haA2SM3SFV•M•Imperative
0111Vوَعَدَعِدْهُمْoid&hum&2SM3PMV•M•Imperative
0112Vوَعَدَعِدْهُنَّoid&hun~a2SM3PFV•M•Imperative
0113Vوَعَدَوَعَدْتَهُwaoad&tahu2SM3SMVPIAPerfective-Indicative-Active
0114Vوَعَدَوَعَدْتَهَاwaoad&tahaA2SM3SFVPIAPerfective-Indicative-Active
0115Vوَعَدَوَعَدْتَهُمْwaoad&tahum&2SM3PMVPIAPerfective-Indicative-Active
0116Vوَعَدَوَعَدْتَهُنَّwaoad&tahun~a2SM3PFVPIAPerfective-Indicative-Active
0117Vوَعَدَوَعَدْتَهُwaoad&tahu2SM3SMVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0118Vوَعَدَوَعَدْتَهَاwaoad&tahaA2SM3SFVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0119Vوَعَدَوَعَدْتَهُمْwaoad&tahum&2SM3PMVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0120Vوَعَدَوَعَدْتَهُنَّwaoad&tahun~a2SM3PFVPSAPerfective-Subjunctive-Active
0121Vوَعَدَوَعَدْتَهُwaoad&tahu2SM3SMVPJAPerfective-Jussive-Active
0122Vوَعَدَوَعَدْتَهَاwaoad&tahaA2SM3SFVPJAPerfective-Jussive-Active
0123Vوَعَدَوَعَدْتَهُمْwaoad&tahum&2SM3PMVPJAPerfective-Jussive-Active
0124Vوَعَدَوَعَدْتَهُنَّwaoad&tahun~a2SM3PFVPJAPerfective-Jussive-Active
0125Vوَعَدَيُوْعَدُyuw&oadu•••3SMVIIPImperfective-Indicative-Passive
0126Vوَعَدَتُوْعَدُtuw&oadu•••3SFVIIPImperfective-Indicative-Passive
0127Vوَعَدَيُوْعَدُونَyuw&oaduwna•••3PMVIIPImperfective-Indicative-Passive
0128Vوَعَدَيُوْعَدْنَyuw&oad&na•••3PFVIIPImperfective-Indicative-Passive
0129Vوَعَدَيُوْعَدَyuw&oada•••3SMVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0130Vوَعَدَتُوْعَدَtuw&oada•••3SFVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0131Vوَعَدَيُوْعَدُواyuw&oaduwA•••3PMVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0132Vوَعَدَيُوْعَدْنَyuw&oad&na•••3PFVISPImperfective-Subjunctive-Passive
0133Vوَعَدَيُوْعَدْyuw&oad&•••3SMVIJPImperfective-Jussive-Passive
0134Vوَعَدَتُوْعَدْtuw&oad&•••3SFVIJPImperfective-Jussive-Passive
0135Vوَعَدَيُوْعَدُواyuw&oaduwA•••3PMVIJPImperfective-Jussive-Passive
0136Vوَعَدَيُوْعَدْنَyuw&oad&na•••3PFVIJPImperfective-Jussive-Passive
0137Vوَعَدَوُعِدَwuoida•••3SMVPIPPerfective-Indicative-Passive
0138Vوَعَدَوُعِدَتْwuoidat&•••3SFVPIPPerfective-Indicative-Passive
0139VوَعَدَوُعِدُواwuoiduwA•••3PMVPIPPerfective-Indicative-Passive
0140Vوَعَدَوُعِدْنَwuoid&na•••3PFVPIPPerfective-Indicative-Passive
0141Vوَعَدَوُعِدَwuoida•••3SMVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0142Vوَعَدَوُعِدَتْwuoidat&•••3SFVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0143VوَعَدَوُعِدُواwuoiduwA•••3PMVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0144Vوَعَدَوُعِدْنَwuoid&na•••3PFVPSPPerfective-Subjunctive-Passive
0145Vوَعَدَوُعِدْwuoid&•••3SMVPJPPerfective-Jussive-Passive
0146Vوَعَدَوُعِدَتْwuoidat&•••3SFVPJPPerfective-Jussive-Passive
0147VوَعَدَوُعِدُواwuoiduwA•••3PMVPJPPerfective-Jussive-Passive
0148Vوَعَدَوُعِدْنَwuoid&na•••3PFVPJPPerfective-Jussive-Passive


Database of Arabic Full-form Nouns

Full-form Arabic Nouns is a part of the Arabic Morphological Lexicon Aramolex separated here.

Category: Main categoryNoun: Vocalized Arabic noun
KATS: KATS version of field "Vocalized" Kalmasoft KATS
Lemma: Noun canonical formPOS: Sub-part of speech

Total: 10M; please download more organized samples in TXT format from dbsamples.htm.

ID Root Noun KATS Lemma POS
000002Nفَعَرْضُكُمfaoar&DukumعَرْضMasdar-Nominative-Definite
000003Nفَعَرْضُكُمَاfaoar&DukumaAعَرْضMasdar-Nominative-Definite
000004Nفَعَرْضُكِfaoar&DukiعَرْضMasdar-Nominative-Definite
000005Nفَعَرْضُنَاfaoar&DunaAعَرْضMasdar-Nominative-Definite
000006Nفَعَرْضُهَاfaoar&DuhaAعَرْضMasdar-Nominative-Definite
000007Nفَعَرْضُهُfaoar&DuhuعَرْضMasdar-Nominative-Definite
000008NفَاسْتِعْرَاضَاتُكَfaAs&tio&raADaAtukaاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000009NفَاسْتِعْرَاضَاتُكُمَاfaAs&tio&raADaAtukumaAاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000010NفَاسْتِعْرَاضَاتُكِfaAs&tio&raADaAtukiاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000011NفَاسْتِعْرَاضَاتُنَاfaAs&tio&raADaAtunaAاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000012NفَاسْتِعْرَاضَاتُهَاfaAs&tio&raADaAtuhaAاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000013NفَاسْتِعْرَاضَاتُهُfaAs&tio&raADaAtuhuاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000014NفَاسْتِعْرَاضَاتُهُمfaAs&tio&raADaAtuhumاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000015NفَاسْتِعْرَاضَاتُهُمَاfaAs&tio&raADaAtuhumaAاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000016NفَاسْتِعْرَاضَاتُهُنَّfaAs&tio&raADaAtuhun~aاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000017NفَاسْتِعْرَاضَاتِيfaAs&tio&raADaAtiyاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000018NفَاسْتِعْرَاضُكَfaAs&tio&raADukaاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000019NفَاسْتِعْرَاضُكُمfaAs&tio&raADukumاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000020NفَاسْتِعْرَاضُكُمَاfaAs&tio&raADukumaAاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000021NفَاسْتِعْرَاضُكُنَّfaAs&tio&raADukun~aاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000022NفَاسْتِعْرَاضُكِfaAs&tio&raADukiاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000023NفَاسْتِعْرَاضُنَاfaAs&tio&raADunaAاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000024NفَاسْتِعْرَاضُهَاfaAs&tio&raADuhaAاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000025NفَاسْتِعْرَاضُهُfaAs&tio&raADuhuاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000026NفَاسْتِعْرَاضُهُمfaAs&tio&raADuhumاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000027NفَاسْتِعْرَاضُهُمَاfaAs&tio&raADuhumaAاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000028NفَاسْتِعْرَاضُهُنَّfaAs&tio&raADuhun~aاِسْتِعْرَاضMasdar-Nominative-Definite
000029Nفَمَنْشُورَاتَكَfaman&$uwraAtakaمَنْشُورPassive participle-Accusative-Definite
000030Nفَمَنْشُورَاتَكُمَاfaman&$uwraAtakumaAمَنْشُورPassive participle-Accusative-Definite
000031Nفَمَنْشُورَاتَكِfaman&$uwraAtakiمَنْشُورPassive participle-Accusative-Definite
000032Nفَمَنْشُورَاتَنَاfaman&$uwraAtanaAمَنْشُورPassive participle-Accusative-Definite
000033Nفَمَنْشُورَاتَهَاfaman&$uwraAtahaAمَنْشُورPassive participle-Accusative-Definite
000034Nفَمَنْشُورَاتَهُfaman&$uwraAtahuمَنْشُورPassive participle-Accusative-Definite
000035Nوَلِعَرْضِكِwalioar&DikiعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000036Nوَلِعَرْضِنَاwalioar&DinaAعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000037Nوَلِعَرْضِهَاwalioar&DihaAعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000038Nوَلِعَرْضِهِwalioar&DihiعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000039Nوَلِعَرْضِهِمwalioar&DihimعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000040Nوَلِعَرْضِهِمَاwalioar&DihimaAعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000041Nوَلِعَرْضِهِنَّwalioar&Dihin~aعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000042Nوَلِعَرْضِكَwalioar&DikaعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000043Nوَلِعَرْضِكُمwalioar&DikumعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000044Nوَلِعَرْضِكُمَاwalioar&DikumaAعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000045Nوَلِعَرْضِكُنَّwalioar&Dikun~aعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000046Nفَلِعَرْضِكِfalioar&DikiعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000047Nفَلِعَرْضِنَاfalioar&DinaAعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000048Nفَلِعَرْضِهَاfalioar&DihaAعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000049Nفَلِعَرْضِهِfalioar&DihiعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000050Nوَبِعَرْضِكِwabioar&DikiعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000051Nوَبِعَرْضِنَاwabioar&DinaAعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000052Nوَبِعَرْضِهَاwabioar&DihaAعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000053Nوَبِعَرْضِهِwabioar&DihiعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000054Nوَبِعَرْضِهِمwabioar&DihimعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000055Nوَبِعَرْضِهِمَاwabioar&DihimaAعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000056Nوَبِعَرْضِهِنَّwabioar&Dihin~aعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000057Nوَبِعَرْضِكَwabioar&DikaعَرْضMasdar-Genitive-Definite
000058NعَارِضَoaAriDaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000059NعَارِضةَoaAriD:aعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000060NعَارِضُونَoaAriDuwnaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000061NعَارِضَاتَoaAriDaAtaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000062NالعَارِضَAloaAriDaعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000063NالعَارِضةَAloaAriD:aعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000064NالعَارِضُونَAloaAriDuwnaعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000065NالعَارِضَاتَAloaAriDaAtaعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000066NوَعَارِضَwaoaAriDaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000067NوَعَارِضةَwaoaAriD:aعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000068NوَعَارِضُونَwaoaAriDuwnaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000069NوَعَارِضَاتَwaoaAriDaAtaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000070NوَالعَارِضَwaAloaAriDaعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000071NوَالعَارِضةَwaAloaAriD:aعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000072NوَالعَارِضُونَwaAloaAriDuwnaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000073NوَالعَارِضَاتَwaAloaAriDaAtaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000074NفَعَارِضَfaoaAriDaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000075NفَعَارِضةَfaoaAriD:aعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000076NفَعَارِضُونَfaoaAriDuwnaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000077NفَعَارِضَاتَfaoaAriDaAtaعَارِضMasdar-Accusative-Indefinite
000078NفَالعَارِضَfaAloaAriDaعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000079NفَالعَارِضةَfaAloaAriD:aعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000080NفَالعَارِضُونَfaAloaAriDuwnaعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000081NفَالعَارِضَاتَfaAloaAriDaAtaعَارِضMasdar-Accusative-Definite
000082AالكَرِيمَAlkariymaكَرِيمAdjective-Accusative-Definite
000083AالكَرِيمَانِAlkariymalniكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000084AالكَرِيمَةَAlkariyma:aكَرِيمAdjective-Accusative-Definite
000085AالكَرِيمَةُAlkariyma:uكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000086AالكَرِيمَةِAlkariyma:iكَرِيمAdjective-Genitive-Definite
000087AالكَرِيمَتَانِAlkariymatalniكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000088AالكَرِيمَتَيْنِAlkariymatay&niكَرِيمAdjective-Accusative-Definite
000089AالكَرِيمَيْنِAlkariymay&niكَرِيمAdjective-Accusative-Definite
000090AالكَرِيمُAlkariymuكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000091AالكَرِيمُونَAlkariymuwnaكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000092AالكَرِيمِAlkariymiكَرِيمAdjective-Genitive-Definite
000093AبِكَرِيمٍbikariymIكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000094AبِكَرِيمَاتٍbikariymaltIكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000095AبِكَرِيمَاتِbikariymaltiكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000096Aبِكَرِيمَةٍbikariyma:IكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000097Aبِكَرِيمَةِbikariyma:iكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000098Aبِكَرِيمَتَيْbikariymatay&كَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000099Aبِكَرِيمَتَيْنِbikariymatay&niكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000100Aبِكَرِيمَيْbikariymay&كَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000101Aبِكَرِيمَيْنِbikariymay&niكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000102AبِكَرِيمِbikariymiكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000103AبِكَرِيمِيbikariymiyكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000104AبِكَرِيمِينَbikariymiynaكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000105AفَالكَرِيمَfaAlkariymaكَرِيمAdjective-Accusative-Definite
000106AفَالكَرِيمَانِfaAlkariymalniكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000107AفَالكَرِيمَةَfaAlkariyma:aكَرِيمAdjective-Accusative-Definite
000108AفَالكَرِيمَةُfaAlkariyma:uكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000109AفَالكَرِيمَةِfaAlkariyma:iكَرِيمAdjective-Genitive-Definite
000110AفَالكَرِيمَتَانِfaAlkariymatalniكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000111AفَالكَرِيمَتَيْنِfaAlkariymatay&niكَرِيمAdjective-Accusative-Definite
000112AفَالكَرِيمَيْنِfaAlkariymay&niكَرِيمAdjective-Accusative-Definite
000113AفَالكَرِيمُfaAlkariymuكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000114AفَالكَرِيمُونَfaAlkariymuwnaكَرِيمAdjective-Nominative-Definite
000115AفَالكَرِيمِfaAlkariymiكَرِيمAdjective-Genitive-Definite
000116AكَرِيمًاkariymNlكَرِيمAdjective-Accusative-Indefinite
000117AكَرِيمٌkariymUكَرِيمAdjective-Nominative-Indefinite
000118AكَرِيمٍkariymIكَرِيمAdjective-Genitive-Indefinite
000119AكَرِيمَkariymaكَرِيمAdjective-Accusative-Indefinite
000120AكَرِيمَاkariymaAكَرِيمAdjective-Nominative-Indefinite


Database of Arabic Particles

Particle: Vocalized particleLemma: Canonical form
KATS: KATS version of field "Vocalized" Kalmasoft KATSPOS: Sub-part of speech

Total: 15,000; please download more organized samples in TXT format from dbsamples.htm.

ID Category Particle KATS Lemma POS
00001PإِلَيْكَEilay&kaإِلَىPRP
00002PإِلَيْكُمEilay&kumإِلَىPRP
00003PإِلَيْكُمَاEilay&kumaAإِلَىPRP
00004PإِلَيْكُنَّEilay&kun~aإِلَىPRP
00005PإِلَيْنَاEilay&naAإِلَىPRP
00006PإِلَيْهَاEilay&haAإِلَىPRP
00007PإِلَيْهِEilay&hiإِلَىPRP
00008PإِلَيْهِمEilay&himإِلَىPRP
00009PإِلَيْهِمَاEilay&himaAإِلَىPRP
00010PإِلَيْهِنَّEilay&hin~aإِلَىPRP
00011PإِلَيَّEilay~aإِلَىPRP
00012PفَإِلَيْكfaEilay&kإِلَىPRP
00013PفَإِلَيْكُمfaEilay&kumإِلَىPRP
00014PفَإِلَيْكُمَاfaEilay&kumaAإِلَىPRP
00015PفَإِلَيْكُنَّfaEilay&kun~aإِلَىPRP
00016PفَإِلَيْنَاfaEilay&naAإِلَىPRP
00017PفَإِلَيْهَاfaEilay&haAإِلَىPRP
00018PفَإِلَيْهِfaEilay&hiإِلَىPRP
00019PفَإِلَيْهِمfaEilay&himإِلَىPRP
00020PفَإِلَيْهِمَاfaEilay&himaAإِلَىPRP
00021PفَإِلَيْهِنَّfaEilay&hin~aإِلَىPRP
00022PفَإِلَيْيfaEilay&yإِلَىPRP
00023PوَإِلَيْكَwaEilay&kإِلَىPRP
00024PوَإِلَيْكُمwaEilay&kumإِلَىPRP
00025PوَإِلَيْكُمَاwaEilay&kumaAإِلَىPRP
00026PوَإِلَيْكُنَّwaEilay&kun~aإِلَىPRP
00027PوَإِلَيْنَاwaEilay&naAإِلَىPRP
00028PوَإِلَيْهَاwaEilay&haAإِلَىPRP
00029PوَإِلَيْهِwaEilay&hiإِلَىPRP
00030PوَإِلَيْهِمwaEilay&himإِلَىPRP
00031PوَإِلَيْهِمَاwaEilay&himaAإِلَىPRP
00032PوَإِلَيْهِنَّwaEilay&hin~aإِلَىPRP
00033PوَإِلَيَّwaEilay~aإِلَىPRP
00034PعَدَاكَoadaAkaعَدَاEXC
00035PعَدَاكُمoadaAkumعَدَاEXC
00036PعَدَاكُمَاoadaAkumaAعَدَاEXC
00037PعَدَاكُنَّoadaAkun~aعَدَاEXC
00038PعَدَانَاoadaAnaAعَدَاEXC
00039PعَدَاهَاoadaAhaAعَدَاEXC
00040PعَدَاهُoadaAhuعَدَاEXC
00041PعَدَاهُمoadaAhumعَدَاEXC
00042PعَدَاهُمَاoadaAhumaAعَدَاEXC
00043PعَدَاهُنَّoadaAhun~aعَدَاEXC
00044PعَدَايoadaAyعَدَاEXC
00045PفَعَدَاكfaoadaAkعَدَاEXC
00046PفَعَدَاكُمfaoadaAkumعَدَاEXC
00047PفَعَدَاكُمَاfaoadaAkumaAعَدَاEXC
00048PفَعَدَاكُنَّfaoadaAkun~aعَدَاEXC
00049PفَعَدَانَاfaoadaAnaAعَدَاEXC
00050PفَعَدَاهَاfaoadaAhaAعَدَاEXC
00051PفَعَدَاهُfaoadaAhuعَدَاEXC
00052PفَعَدَاهُمfaoadaAhumعَدَاEXC
00053PفَعَدَاهُمَاfaoadaAhumaAعَدَاEXC
00054PوَإِيَّاكwaEiy~aAkإِيَّاPAR
00055PوَإِيَّاكُمwaEiy~aAkumإِيَّاPAR
00056PوَإِيَّاكُمَاwaEiy~aAkumaAإِيَّاPAR
00057PوَإِيَّاكُنَّwaEiy~aAkun~aإِيَّاPAR
00058PوَإِيَّاهَاwaEiy~aAhaAإِيَّاPAR
00059PوَإِيَّاهُمwaEiy~aAhumإِيَّاPAR
00060PوَإِيَّاهُمَاwaEiy~aAhumaAإِيَّاPAR
00061PوَإِيَّاهُنَّwaEiy~aAhun~aإِيَّاPAR
00062PوَإِيَّايwaEiy~aAyإِيَّاPAR
00063PفَبِكُمfabikumبِPRP
00064PفَبِكُمَاfabikumaAبِPRP
00065Pفَبِكُنَّfabikun~aبِPRP
00066PفَبِنَاfabinaAبِPRP
00067PفَبِهَاfabihaAبِPRP
00068PفَبِهِfabihiبِPRP
00069PفَبِهِمfabihimبِPRP
00070PفَبِهِمَاfabihimaAبِPRP
00071Pفَبِهِنَّfabihin~aبِPRP
00072PفَبِيfabiyبِPRP
00073PوَبِكwabikبِPRP
00074PوَبِكُمwabikumبِPRP
00075PوَبِكُمَاwabikumaAبِPRP
00076Pوَبِكُنَّwabikun~aبِPRP
00077PوَبِنَاwabinaAبِPRP
00078PوَبِهَاwabihaAبِPRP
00079PوَبِهِwabihiبِPRP
00080PوَبِهِمwabihimبِPRP
00081PوَبِهِمَاwabihimaAبِPRP
00082Pوَبِهِنَّwabihin~aبِPRP
00083PوَبِيwabiyبِPRP
00084PفَبِدُونِكfabiduwnikبِدُونِEXC
00085PفَبِدُونِكُمfabiduwnikumبِدُونِEXC
00086PفَبِدُونِكُمَاfabiduwnikumaAبِدُونِEXC
00087Pفَبِدُونِكُنَّfabiduwnikun~aبِدُونِEXC
00088PفَبِدُونِنَاfabiduwninaAبِدُونِEXC
00089PفَبِدُونِهَاfabiduwnihaAبِدُونِEXC



Home » Databases » Arabic Orthographic Databases
Category Databases | Reference DBORTHO | Entries 200,000,000+ | Last updated 7/05/2019